Ako vybrať pracovný oděv?

Pri vykonávaní určitých profesií alebo napríklad majstrovaní na záhrade sa ochranné pracovné oblečenie môže hodiť, alebo je dokonca zákonom vyžadované. Dobre vybrané oblečenie vám pri práci uvoľní ruky, zvýši bezpečnosť či zaistí lepšiu hygienu. Na tento účel slúžia špeciálne technológie materiálov aj praktické strihy konkrétnych kúskov.

Pri vykonávaní určitých profesií alebo napríklad majstrovaní na záhrade sa ochranné pracovné oblečenie môže hodiť, alebo je dokonca zákonom vyžadované. Dobre vybrané oblečenie vám pri práci uvoľní ruky, zvýši bezpečnosť či zaistí lepšiu hygienu. Na tento účel slúžia špeciálne technológie materiálov aj praktické strihy konkrétnych kúskov.

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pracovné oblečenie a prvé rozhodovanie

Individuálne požiadavky

Najdôležitejším parametrom výberu bude druh aktivity, ktorý budete vykonávať. Všeobecne platí, že napr. práca pri páse alebo vedľa ozubených kolies vyžaduje upnutejšie košele namiesto voľného kabátu. Pri práci na píle alebo v lese zase oceníte ochranu končatín a možnosť sa pevne zaprieť.

Na druhej strane stoja pracovné odevy pre zvýšenie hygieny a bezpečnosti. Tie sa používajú pri práci s potravinami a chemickými alebo inými nebezpečnými materiálmi. Na takéto účely slúžia napr. jednorazové pracovné plášte. Pred výberom si preto vždy premyslite, v akom prostredí bude oblek využívaný a aké riziká hrozia.

Určenie

V závislosti na danom kúsku odevu vyberajte unisex, dámske, alebo pánske varianty. Unisex veľkosti a strihy väčšinou nájdete u záster, viest, čiapok a ďalších skôr doplňujúcich kúskov ako rukavice alebo návleky.

Pri nohaviciach, blúzkach a komplexných oblekoch sa väčšinou rozlišujú dámske a pánske varianty. V ponuke sa tiež stretnete s detskými veľkosťami, tie môžete zaobstarať malým domácim majstrom a pomocníkom na záhrade. Vyberať môžete napr.:

Ročné obdobie

Pre vonkajšie práce a činnosti sa oplatí zaobstarať si niekoľko modelov vhodných pre dané ročné obdobie. Letné pracovné oblečenie môže mať síce v závislosti od bezpečnosti práce dlhé rukávy alebo nohavice, ale býva vyrobené z priedušnejšieho materiálu. Zimné pracovné odevy bývajú doplnené o zateplenú podšívku, prípadne vyberateľnú fleecovú vestu.

Jar a jeseň si sú charakterom podobné, preto aj oblečenie bude pravdepodobne zhodné. Niektoré kúsky je možné nosiť celoročne, to sa týka hlavne viest, košieľ a doplnkov. Vyberajte napr. z týchto kategórií:

Pracovné odevy podľa povolania

Každá profesia má svoje špecifikum, s ktorým by mal vybraný odev počítať. Pre zamestnancov potravinového priemyslu ide predovšetkým o hygienu, zatiaľ čo remeselníci a murári ocenia voľnosť pohybu a praktické strihy s dostatkom úložného priestoru.

Zdravotníci

Pri práci v infekčnom prostredí je najdôležitejšie, aby pokožka neprišla do kontaktu s vírusmi a baktériami, ktoré sa vyskytujú aj v aerosóle. Pracovné zdravotnícke odevy preto ponúkajú vyššiu gramáž textilu. Tričká a blúzky s vyššou gramážou obvykle dosahujú 180–220/m². Také modely sú oveľa ťažšie, lepšie preto držia tvar a nekrčia sa.

Lesníci

Lesnícke oblečenie potrebuje reflexné prvky, rovnako ako pokrývku hlavy a látku s vysokou gramážou. Tiež odolnosť proti mechanickému oderu môže pomôcť počas manipulácie s drevom a pílou.

Kuchári

Nielen zamestnanci spracovávajúci potraviny vo výrobniach, mäsiarstvach alebo mliekarňach, ale aj kuchári využijú špeciálne odevy. Kuchárske oblečenie zaistí maximálne hygienické prostredie. Dôležité sú aj pokrývky hlavy a rúk, aby sa do jedla nedostali vlasy.

Čašníci

Oblečenie pre čašníkov musí byť pohodlné pre celodenné nosenie a zároveň dostatočne elegantné. Obvykle je dostupné v čiernych a bielych variantoch.

Záhradníci a domáci majstri

Pri oblečení na záhradu bude dôležitá voľnosť pohybu, pevnejšia obuv a vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu v oblasti kolien. Rolu môže zohrať aj zateplenie odevu spolu s množstvom vreciek. To isté platí aj pre pracovné montérky.

Rozdelenie podľa druhu oblečenia

Tričko

Ako sa líšia obyčajné a pracovné tričká? Spravidla ochrannými vlastnosťami, ktoré závisia od použitého materiálu. U týchto funkčných modelov sa najčastejšie stretnete s unisex prevedeniami a jednofarebnými variantmi, ktoré je možné použiť na reklamnú potlač. Pokiaľ situácia alebo zamestnávateľ nevyžaduje špeciálny odev, je tričko ideálnou voľbou pre svoju univerzálnosť a pohodlie.

Mikina

Rovnako ako tričko aj mikina je ideálna vo chvíli, keď nie je potrebný špeciálny odev. Pracovné mikiny sú najčastejšie fleecové pracovné mikiny, kedy tento materiál navyše dopĺňa celorozopínací systém. O zateplení a miere odolnosti rozhoduje okrem materiálu gramáž. Bežné mikiny sa pohybujú okolo 240–280 g/m², na náročnejšie činnosti siahnite po silnejších kúskoch od 290 g/m².

Sveter

Pre prácu vo verejných službách je sveter obľúbeným doplnkom, ktorý vás udrží v teple a zároveň oproti mikine vyzerá reprezentatívnejšie. V závislosti od materiálu ho môžete používať aj na vonkajšie, napr. lesnícke práce. Také modely bývajú vybavené zosilnenou časťou v oblasti ramien a rukávov prípadne aj reflexnou vrstvou. Pre činnosti v blízkosti ohňa však sveter vhodný nie je.

Košele

Väčšiu ochranu než tričká poskytnú pracovné košele, ktoré bývajú vyrobené spravidla z materiálu s vyššou gramážou. Zároveň mávajú náprsné vrecká, kam je možné uložiť meter, ceruzku alebo napríklad rukavice. Dlhý rukáv je možné zrolovať, gombíky zapínať podľa potreby, takže sa hodí aj do prostredia s vyššou teplotou.

Vesta

Pracovné vesty sa vyrába v mnohých úpravách. Ľahké letné aj zateplené, jednoduché alebo s mnohými vreckami, softshellové aj z rôznych odolných materiálov. Majú využitie vo väčšine prevádzok a odvetví, kde slúžia ako doplnok ďalších častí odevu, preto sa často stretnete s unisex prevedením.

Rondon

Špecifický odev do gastronomickej prevádzky sa nazýva rondon. Vyrába sa v mnohých farbách, najčastejšie však v bielej a čiernej. Typické je pre neho dvojradové zapínanie spolu so stojačikom namiesto klasického goliera. Či už s prímesou elastanu, alebo bez nej, rondony mávajú odvetrávanie na chrbte alebo v podpazuší, ktoré ocenia hlavne zamestnanci pohybujúci sa v blízkosti rúry, horúcich platní a vriacej vody.

Zástera

Aj pracovné zástery sa používajú predovšetkým ako doplnok a vrchná vrstva odevu. Podľa materiálu vás môže chrániť pred tepelnými a mechanickými rizikami, kontaktným teplom, postrekom, zašpinením alebo zásahom škodlivých látok. Okrem textilu sa na ich výrobu používa aj koža, PVC, polyester alebo aj hliník ako povrchová úprava.

Blúza

Horná časť montérkovej súpravy s dlhými rukávmi sa nazýva blúza. Býva obvykle vybavená vreckami na bokoch, na prsiach a reflexnými prvkami. Väčšinou je vyrobená z odolnejšieho materiálu vyššej gramáže. Blúzy sú používané v priemysle, v strojárstve, ale aj domácich dielňach.

Bunda

Výber pracovnej bundy záleží na prostredí, v ktorom ju budete nosiť. Podľa toho zvolíte mieru zateplenia aj odolnosť materiálu. Bundy potom môžu mať vyberateľnú zateplenú vložku, v zime potom lepšie odolajú chladu. Obľúbené sú softshellové pracovné bundy. Bezpečnosti práce potom napomáha nosenie reflexnej pracovnej bundy.

Plášť a kabát

Ako pracovné plášte tak kabáty poskytujú väčšiu ochranu ako blúzky. Obľúbené sú predovšetkým biele pracovné plášte. Možno ich ďalej rozdeliť podľa povolania na lesnícke zateplené kabáty, strojárske plášte a kabáty alebo laboratórne a potravinárske. Okrem klasických textilných materiálov môžete zaobstarať aj jednorazové obleky z polyetylénu.

Nohavice

Pracovné nohavice majú oproti tým klasickým vystužené alebo elastické diely, aby sa v nich mohol ktokoľvek pohybovať pohodlne a bez obmedzenia. V niektorých prevádzkach je ich nosenie nevyhnutné (napr. pri zváraní). Spolu s tradičným strihom môžete na trhu naraziť na praktický variant pracovné nohavice s trakmi, ktorý obopína hruď, a nohavice držia na elastických šliach. Obľúbené farby sú biele pracovné nohavice a čierne pracovné nohavice.

Kraťasy

Oproti dlhým nohaviciam síce pracovné kraťasy poskytujú menšiu ochranu, v lete však budú pohodlnejšie, a preto sú ideálnou sezónnou voľbou do nenáročnej prevádzky. Často sú podobne ako nohavice a montérky vybavené vreckami a úchytmi na rôzne náradie aj pomôcky. Ani tu nechýba variant pracovné kraťasy s trakmi.

Kombinézy

Pracovné kombinézy ponúkajú komplexnú ochranu proti prachu a ďalším malým časticiam. Môžu byť zateplené a v rôznych miestach zosilnené alebo doplnené reflexnými prvkami. Kombinéza, ktorá sa oblieka cez iný pracovný odev, sa nazýva overal alebo oblek. Ten sa využíva hlavne v potravinárstve a chemickom priemysle.

Na čo sa zamerať

Materiál

Pracovné oblečenie by malo byť oproti bežným odevom pevnejšie a schopné odolávať celodennej záťaži. Pritom všetkým by malo poskytovať maximálne pohodlie a svojim vyhotovením (nehorľavé úpravy, odvetrávanie) zodpovedať požiadavkám danej profesie. Okrem použitého materiálu je úplne zásadná gramáž, pričom platí, čím vyššia, tým bude pracovný odev kvalitnejší.

  • Bavlna: bavlnené oblečenie vyniká vysokou priedušnosťou a ľahkou pohyblivosťou. Prírodný materiál zaistí vysokú savosť a pohodlie.

  • Bavlna/Polyester: bavlna doplnená o polyester bude pevnejšia a odolnejšia. Také odevy, tradične montérky, dobre držia tvar a nevyťahujú sa. Medzi výhody týchto zmesových materiálov patrí elastickosť a príjemné vytvarovanie postavy.

  • Polyester: umelé vlákno sa používa na obleky vyžadujúce dobré izolačné schopnosti aj ochranu pred poveternostnými podmienkami. Oproti bavlneným zmesiam sú čisto polyesterové kúsky menej priedušné.

  • Polyuretán: vedľa polyesteru je polyuretánové umelé vlákno perfektným materiálom zabraňujúcim prieniku vody. Používa sa na výrobu pršiplášťov a nepremokavých oblekov. Podobné vlastnosti vykazuje aj PVC.

  • Softshell: príjemný ľahký materiál, ktorá vás prekvapí svojou elasticitou a priedušnosťou. Softshellové bundy a mikiny vás ochránia pred vetrom a skvele odolajú mechanickému poškodeniu.

  • Nylon: bundy a nohavice z nylonu (polyamidu 6.6) sa používajú do náročných podmienok pre svoje vodeodpudivé vlastnosti a odolnosť.

  • Fleece: pracovné vesty a mikiny z fleecu oproti inej syntetike menej hrejú, zato sú príjemné na dotyk a dobre prenášajú vlhkosť po povrchu vlákna.

Zákonné normy

Aby mohol ochranný odev niesť certifikované označenie, musí podliehať určitým normám. Napr. pre ochranné obleky pre pracovníkov s reťazovou pílou existuje norma EN 381-5, ktorá udáva špecifické prevedenie ochrany proti porezaniu. Rovnako je to v mnohých ďalších odvetviach od zvárania (norma EN11611) po hasičské (EN 533).

  • EN 340 (EN ISO 13688) – všeobecné požiadavky na ochranné odevy

  • EN 342 – ochrana proti chladu

  • EN 343 – ochrana proti dažďu

  • EN ISO 14058 – ochrana proti chladnému prostrediu

  • EN 381 – ochrana proti porezaniu motorovou pílou

  • EN 471 (EN ISO 20471) – ochranný výstražný odev s vysokou viditeľnosťou, norma ďalej rozdeľuje odevy do troch skupín, ktoré sa líšia rozmiestnením reflexných prvkov aj využitou plochou

  • EN 531 – ochrana proti teplu a plameňu

  • EN 412 a EN 13998 – ochrana proti rezným a bodným ranám

  • EN 1073-2 – ochrana proti kontaminácii rádioaktívnymi časticami

  • EN 1149 – ochrana proti statickej elektrine

  • EN 14126 – ochrana proti nebezpečným mikroorganizmom

  • EN 13356 – výstražné doplnky pre neprofesionálne použitie

  • EN 943-1 – pre plynotesné odevy

  • EN 943-1 – pre ne-plynotesné odevy

  • EN 14605 – ochrana proti postreku kvapalnými chemikáliami

  • EN 14605 – ochrana proti kvapalným aerosólom

  • EN ISO 13982-1 – ochrana proti prieniku pevných častíc

  • EN 13034 – obmedzená ochrana proti postreku kvapalnými chemikáliami

  • EN 61340 ESD – ochrana elektronických súčiastok pred elektrostatickými javmi

  • EN 533 (EN ISO 14116) – ochrana proti teplu a ohňu

  • EN 470-1 (EN ISO 11611) – pre používanie pri zváraní a príbuzných procesoch

  • ENV 50354 (EN 61482-1-2) – elektrostatické vlastnosti

Veľkosť a strih

Väčšina odevov je značená podľa klasického konfekčného číslovania (napr. 34–44 alebo S–3XL). Do úvahy však berte aj vykonávanú činnosť - pokiaľ bude vyžadovať väčšiu voľnosť pohybu, rozhodne siahnite po väčšej veľkosti. A naopak v prevádzkach, kde sa vyskytuje otvorený oheň alebo manipuluje s elektrinou, oceníte skôr tesnejšie oblečenie.

Z toho dôvodu je dôležitý aj samotný strih. Nohavice sa najčastejšie vyrábajú v klasickom rovnom (straight či slim fit). Na prvom mieste v súvislosti so strihom je tak vždy praktickosť a funkčnosť ako štýl.

|Dámske nohavice:|Dĺžka nohavíc (cm)|Boky obvod (cm)|Pás obvod (cm)| |:-------------:|:-------------:|:-----:| |XS (26)|101 - 103|88 - 92|66 - 69| |S (28)|104 - 106|93 - 97|70 - 73| |M (29)|107 - 109|98 - 102|74 - 77| |L (30)|110 - 112|103 - 107|78 - 81| |XL (32)|113 - 115|108 - 112|82 - 85|

|Pánske nohavice:|Dĺžka nohavíc (cm)|Boky obvod (cm)|Pás obvod (cm)| |:-------------:|:-------------:|:-----:| |S (30)|106 - 107|91 - 95|74 - 78| |M (32)|108 - 113|96 - 100|79 - 82| |L (34)|114 - 119|101 - 105| 83 - 86| |XL (36)|120 - 121|106 - 110|87 - 90| |XXL (38)|122 - 124|111 - 115|91 - 94|

Dámske kraťasy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

XS (26)

88 - 92

66 - 69

S (28)

93 - 97

70 - 73

M (29)

98 - 102

74 - 77

L (30)

103 - 107

78 - 81

XL (32)

108 - 112

82 - 85

Pánske kraťasy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

:-------------:

:-------------:

:-----:

S (30)

91 - 95

74 - 78

M (32)

96 - 100

78 - 82

L (34)

101 - 105

82 - 86

XL (36)

106 - 110

86 - 90

XXL (38)

111 - 115

90 - 94

Dámske bundy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

XS (38)

96 - 98

71 - 74

87 - 90

60

S (40)

99 - 101

75 - 78

91 - 94

60

M (42)

102 - 103

79 - 82

95 - 98

61

L (44)

104 - 105

83 - 86

99 - 103

61

XL (46)

106 - 107

87 - 90

104 - 108

62

Pánske bundy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

:-------------:

:-------------:

:-----:

:-----:

:-----:

S (46)

96 - 98

79 - 82

90 - 93

62

M (48 - 50)

99 - 104

83 - 90

94 - 101

63 - 64

L (52 -54)

105 - 110

91 - 99

102 - 109

65 - 66

XL (56 - 58)

111 - 116

100 - 107

110 - 117

67 - 68

XXL (60 - 62)

117 - 122

108 - 118

118 - 125

69 - 70

MORE-START Tabuľka veľkostí kombinéz

Dámske kombinézy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

Dĺžka vnútornej nohavice (cm)

XS (38)

86 - 90

62 - 66

78 - 82

52 - 53

76

S (40)

91 - 94

67 - 70

83 - 86

54 - 55

77

M (42)

95 - 98

71 - 74

87 - 90

56 - 57

78

L (44)

99 - 104

75 - 80

91 - 96

58 - 59

79 - 80

XL (46 )

105 - 110

81 - 85

97 - 101

60 - 61

81 -82

Pánske kombinézy:

Boky obvod (cm)

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

Dĺžka vnútornej nohavice (cm)

S (46 )

91 - 96

76 - 82

90 - 96

52 - 53

77 - 79

M (48 - 50)

97 - 102

83 - 87

97 - 101

54 - 55

80 - 82

L (52 )

103 - 108

88 - 93

102 - 107

56 - 57

83 - 85

XL (54 - 56)

109 - 114

94 - 99

108 - 113

58 - 59

86 - 87

XXL (58 - 60)

115 - 120

100 - 105

114 - 119

60 - 61

88 -89

MORE-STOP

Dámske vesty:

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

XS (30 - 32)

63 - 68

79 - 84

S (34 - 36)

69 - 74

85 - 90

M (38 - 40)

75 - 80

91 - 96

L (42 - 44)

81 - 88

97 - 104

XL (46 - 48)

89 - 98

105 - 112

Pánske vesty:

Pás obvod (cm)

Hrudník obvod (cm)

:-------------:

:-------------:

:-----:

S (44 - 46)

77 - 83

89 - 95

M (48 - 50)

84 - 91

96 - 103

L (52 - 54)

92 - 100

104 - 112

XL (56 - 58)

101 - 111

113 - 123

XXL (60 - 60)

112 - 124

124 - 135

Dámske tričká a košele:

Výška od ramien k pásu (cm)

Hrudník šírka (cm)

XS

55

37 - 38

S

56

39 - 40

M

57

41 - 42

L

58 - 61

43 - 47

XL

62 - 65

48 - 42

Pánske tričká a košele:

Výška od ramien k pásu (cm)

Hrudník šírka (cm)

:-------------:

:-------------:

:-----:

S

60 - 63

52

M

64 - 65

53 - 54

L

66

55 - 57

XL

67 - 69

58 - 62

XXL

70 - 72

63 - 67

Dámske mikiny:

Boky šírka (cm)

Hrudník šírka (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

XS

40 - 42

40 - 42

69 - 70

S

43 - 45

43 - 45

71 - 72

M

46 - 48

46 - 48

73 - 74

L

49 - 51

49 - 51

75 - 76

XL

52 - 54

52 - 54

77 - 78

Pánske mikiny:

Boky šírka (cm)

Hrudník šírka (cm)

Dĺžka rukávov (cm)

:-------------:

:-------------:

:-----:

:-----:

S

49 - 51

53 - 53

74 - 76

M

52 - 54

54 - 56

77 - 79

L

55 - 57

57 - 59

80 - 82

XL

58 - 60

60 - 62

83 - 85

XXL

61 - 63

63 - 65

86 - 88

Špeciálne vlastnosti a prevedenie

Pracovné odevy sa od bežného oblečenia líšia predovšetkým funkčnými vychytávkami v podobe špeciálne ošetrených materiálov či šikovne vyhotovených pútok. V zozname nižšie nájdete zoznam tých najčastejších.

  • Reflexné prvky – využijú všetci pracovníci v prostredí so zníženou viditeľnosťou , napr. v prašných halách, v dyme, pri práci v lese alebo na ceste. Prvky sú väčšinou umiestnené na rukávoch, prsiach alebo chrbte, prípadne na nohaviciach.

  • Antistatická úprava – odevy ošetrené antistatickou vrstvou využijú všetky povolania, ktorá prichádza do styku s elektrickým vedením. Antistatická úprava obmedzuje vznik výboja, úplne zabrániť mu však nemôže.

  • Nehorľavá vrstva – povrchy odevov vhodné pre zváračov, hasičov alebo kováča. Najjednoduchšou ochranou je siahnuť po kožených materiáloch. Pokročilejším riešením sú špeciálne nehorľavé materiály ako Proban a Pyrovatex.

  • Kyselinovzdorné a chemikáliám odolné materiály – tieto obleky zoženiete vždy len v prevedení s dlhými rukávmi a nohavicami. Používajú ich chemici, lekári a tiež poľnohospodári zaobchádzajúci s chemikáliami a kyselinami.

  • Vodeodolnosť – pre prácu vonku a v náročných poveternostných podmienkach oceníte vodeodolnú úpravu, ktorá je zaistená buď špeciálnou membránou alebo samotným materiálom (polyuretán).

  • Protiporezové – ak vaša práca vyžaduje zaobchádzanie s ostrými predmetmi, zvážte nosenie funkčného oblečenia odolávajúcemu mechanickému poškodeniu. Protiporezové spracovanie dobre odolá aj čepeli noža.

  • Zosilnené kolená a ramená – pretože sa jedná o najnamáhanejšie časti oblečenia, predovšetkým u manuálne pracujúcich, je potrebné ich dodatočne chrániť proti predraniu. Na to slúži zosilnený, napr. dvojvrstvový materiál.

  • Vrecká a pútka – využijú všetci remeselníci, murári, pracovníci na stavbách, v tesárskej dielni i na záhrade. Do pútok môžete zavesiť pero, do vreciek potom všemožné náradie, meter a ďalšie nevyhnutnosti na výkon práce.

  • Opasok – ak majú nohavice len jednu veľkosť, oceníte možnosť ich opásania. Na opasok navyše môžete uchytiť ďalšie vrecká s náradím.

Rady na záver

Pri praní a údržbe sa vždy riaďte odporúčaním výrobcu uvedeným na štítku odevu a piktogramami. Nezabudnite, že pokiaľ pracujete v náročnejších podmienkach, máte možnosť odborného čistenia. Ak prichádzate do styku s chemikáliami alebo prchavými látkami, mali by ste prať svoj odev zvlášť od toho, čo nosíte bežne.

Pracovný odev znečistený rozpúšťadlami, olejom, farbami a inými chemikáliami radšej zverte do rúk profesionálnych pracích liniek. Možnosť profesionálneho čistenia skontrolujete na štítku daného odevu. Ak sa na ňom nachádza písmeno P alebo F v krúžku, je možné odev chemicky čistiť.

Ďalšie užitočné články